Jak wyczyścić mikrofalówkę i pozbyć się z niej przykrych zapachów?

Kuchenka mikrofalowa to wynalazek bez którego dziś wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu skraca ona czas podgrzewania posiłków. Jak zatem dbać o czystość tego sprzętu kuchennego? Na co warto zwrócić uwagę podczas sprzątania kuchenki mikrofalowej? Jak usunąć z niej przykre zapachy bez wysiłku? Oto wszystko, co należy wiedzieć.

Spis treści

Jak sprzątnąć mikrofalówkę?

W czyszczeniu kuchenki mikrofalowej bardzo ważna jest systematyczność. Im starsze są zabrudzenia, tym trudniej je później doczyścić. Dlatego po każdym użyciu odpowiednio zadbaj o wnętrze kuchenki, dzięki czemu tłuszcz nie będzie się nawarstwiać. Po użyciu mikrofalówki wystarczy jej komorę przeczyścić wilgotną ściereczką. Podczas mycia obudowy kuchenki uważaj, aby nie zmoczyć panelu sterującego, oraz aby woda nie dostała się do środka przez otwory wentylacyjne. Jeżeli jednak wnętrze Twojej mikrofali wymaga większej interwencji, to poniżej przedstawiamy kilka różnych sposobów i patentów, które możesz wykorzystać, by przywrócić jej dawny blask. Nasz serwis sprzątający sam często stosuje te patenty i potwierdza ich skuteczność!

1. Moc cytryny.

Wlej sok z cytryny (możesz też użyć plasterków cytryny lub 3 łyżeczek kwasku cytrynowego) do miseczki z wodą i podgrzej w mikrofalówce przez około 5 minut na najwyższej temperaturze. Swobodnie rozchodząca się para ze związkami znajdującymi się w cytrynie, zmiękczy zabrudzenia i ułatwi ich czyszczenie. Wnętrze urządzenia przetrzyj wilgotną szmatką. W razie potrzeby powtórz ten proces jeszcze raz. Zapamiętaj ten sposób, przyda Ci się również wtedy, gdy zauważysz, że z biegiem czasu komora mikrofalówki zaczyna przybierać nieestetyczny kremowy kolor.

2. Czysta woda.

Nie masz cytryny? Woda wystarczy. Tak, jak poprzednio podgrzej miseczkę z czystą wodą w mikrofalówce przez kilka minut na najwyższej temperaturze. Para wodna pomoże rozluźnić osady i tłuszcz, które następnie zetrzesz szmatką lub ręcznikiem papierowym.

3. Woda z octem

Ocet spirytusowy do sprzątania różnych powierzchni wykorzystywały już nasze babki, z czasem zapomniano jednak o jego właściwościach. Moda na ekologiczne sprzątanie sprawiła, że produkt ten na nowo zaczął być wykorzystywany. Ocet ma właściwości czyszczące, ale i odkażające, dlatego po takim zabiegu wnętrze urządzenia będzie nie tylko estetyczne, ale i bezpieczne dla kontaktu z żywnością. Aby wyczyścić octem mikrofalówkę wlej go do wody w proporcji 1:1 do naczynia i podgrzej mieszankę na najwyższej temperaturze przez kilka minut. Octowy roztwór pomoże w rozpuszczeniu trudniejszych zabrudzeń, które później trzeba wytrzeć, tak jak w poprzednich sposobach.

4. Roztwór mydła.

Nie masz octu ani cytryny a sama woda nie daje rady? Wlej do naczynia wodę i dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń lub mydła do rąk. Podgrzewaj przez krótki czas, a następnie dokładnie przetrzyj ścianki urządzenia. Nawet jeżeli udało Ci się usunąć brud i tłuszcz, powtórz proces używając zwykłej wody (patrz punkt 2). Ponieważ kuchenka mikrofalowa służy do przygotowywania posiłków, raczej niewskazane jest, by do jego czyszczenia wykorzystywać chemikalia. Środki chemiczne mogą pozostawić w środku swój zapach i wpłynąć na smak oraz jakość przygotowywanych posiłków.

5. Gąbka z mikrofibry

Mikrofibra pomoże w usuwaniu zabrudzeń bez ryzyka zarysowań. Zwilż gąbkę i delikatnie przetrzyj wnętrze mikrofalówki. W sklepach spotkasz również “magiczną gąbkę”. Jest to kawałek pianki melaminowej, której używa się do izolacji akustycznej i termicznej pomieszczeń. Jej struktura przypomina skoncentrowany, drobny proszek o lekko chropowatej powierzchni. Magiczna gąbka działa na zasadzie bardzo drobnego papieru ściernego, dlatego używaj jej bardzo ostrożnie i tylko w sytuacjach, gdy powyższe sposoby nie dają rady z zabrudzeniami.

6. Specjalne środki do czyszczenia lub tabletka do zmywarki

Jeżeli wnętrze Twojej mikrofalówki jest mocno zatłuszczone i nie było sprzątane od dłuższego czasu, proste domowe sposoby mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji, warto sięgnąć po broń ostateczną. W sklepach dostępne są specjalne środki do czyszczenia mikrofalówek. Możesz przeczytać opinie i wybrać taki, który spełnia Twoje oczekiwania. Jednak w tajemnicy powiemy Ci, że tak samo dobrze sprawdzi się zwykła tabletka do zmywarki, która zawiera w sobie skoncentrowane detergenty. Mała, praktyczna kostka lub rozpuszczalna kapsułka doskonale radzi sobie nawet z najbrudniejszymi naczyniami, więc z doczyszczeniem mikrofali też nie będzie problemu. 

Wystarczy, że umieścisz tabletkę w miseczce wypełnionej wodą. Ustawisz maksymalną moc urządzenia, a następnie pozwolisz parować roztworowi przez 3-4 minuty. Po tym czasie, wnętrze kuchenki będzie wymagało przetarcia wilgotną szmatką.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z mikrofali?

Nieprzyjemne zapachy w kuchence mikrofalowej mogą powodować nieapetyczny posmak Twoich potraw. Dlatego warto dbać o wnętrze swojego urządzenia.Jak pozbyć się zapachu raz na zawsze? Dokładnie wyczyść kuchenkę mikrofalową! Najlepiej co dwa tygodnie zaznacz w kalendarzu dzień, w którym będziesz czyścić urządzenie. Dokładnie usuń wszystkie rozpryski i resztki jedzenia! Mają one tendencję do gromadzenia się na dnie lub po bokach. Pozbycie się przykrego zapachu z mikrofalówki jest stosunkowo proste. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci usunąć nieprzyjemne aromaty.

1. Woda z sokiem cytrynowym.

Wlej do naczynia wodę i dodaj sok z połowy cytryny. Podgrzewaj tę mieszankę przez kilka minut w mikrofalówce. Para cytrynowa pomaga neutralizować zapachy.

2. Soda oczyszczona.

Posyp dno mikrofalówki cienką warstwą sody oczyszczonej. Pozostaw na kilka godzin lub nawet przez noc, a następnie odkurz. Soda pomoże wchłonąć przykre zapachy.

3. Kawa ziarnista lub kawa mielona.

Umieść garść kawy ziarnistej lub kawy mielonej w mikrofalówce i podgrzewaj przez krótki czas. Zapach kawy może przykryć nieprzyjemne aromaty.

4. Wanilia.

Wlej kilka kropel ekstraktu z wanilii na mały talerzyk i postaw go w mikrofalówce. Podgrzewaj przez kilka sekund. Wanilia ma silny i przyjemny zapach, który może pomóc w usunięciu nieprzyjemnych aromatów.

5. Woda z octem.

Wlej równą ilość wody i octu do naczynia. Podgrzej tę mieszankę w mikrofalówce przez kilka minut. Para octu może pomóc w neutralizacji zapachów. Możesz też użyć czystego octu, jednak pamiętaj, że ma on silny i charakterystyczny zapach, który może również być trudny do usunięcia.

6. Ozonowanie.

Niektóre mikrofalówki posiadają funkcję ozonowania, która może pomóc w usuwaniu zapachów. Upewnij się, że jesteś zaznajomiony z instrukcją obsługi urządzenia, aby prawidłowo skorzystać z tej funkcji.

7. Czysta para.

Podgrzej w mikrofalówce naczynie z czystą wodą przez kilka minut. Para sama w sobie może pomóc w rozpraszaniu przykrych zapachów.

Po wykorzystaniu któregoś z tych sposobów, warto przetrzeć wnętrze mikrofalówki wilgotną szmatką i dobrze przewietrzyć pomieszczenie. W razie potrzeby, możesz powtórzyć proces kilka razy, aż nieprzyjemny zapach całkowicie zniknie.

Jak zapobiegać zabrudzeniom kuchenki mikrofalowej?

Najbardziej narażone na zabrudzenia w kuchence mikrofalowej są takie części, jak talerz obrotowy, jego podstawka (krzyżak), komora wewnętrzna kuchenki oraz przednia szyba w drzwiczkach. Aby nie zmagać się z trudnymi i uporczywymi zabrudzeniami, warto im stosownie zapobiegać. Kiedy wstawiamy do mikrofalówki jakąś potrawę w misce lub na talerzu, warto ją dobrze przykryć. To zapobiegnie parowaniu i wydobywaniu się tłuszczu. Ponadto jeżeli potrawa jest płynna, to dzięki przykryciu nie wychlapie się i w ten sposób nie zabrudzi ścianek kuchenki. Zawsze przed włożeniem danego pojemnika do mikrofalówki trzeba też sprawdzić, czy jest on przeznaczony do takiego użycia. Bowiem nie każde naczynie nadaje się podgrzewania potraw w kuchence, niewłaściwe mogłoby się np. rozpuścić pod wpływem temperatury.

Zamów sprzątanie kuchni

Pamiętaj, że systematyczne mycie mikrofalówki zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w jej wnętrzu oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Kuchenka mikrofalowa to tylko jeden z elementów twojej kuchni, który wymaga uwagi, bo jest to miejsce, gdzie przygotowujesz posiłki dla swojej rodziny. Aby zachować porządek, higienę i bezpieczeństwo, warto regularnie dbać o całe pomieszczenie. Pozwól nam zająć się twoją kuchnią i zamów pomoc w obowiązkach domowych od Stepapp, a ty skoncentruj się na tym, co naprawdę ważne – wspólnych chwilach przy stole.

Stepapp - wyręczymy cię w sprzątaniu mieszkania

Zamawiasz online

Nie musisz dzwonić, szukać ani gimnastykować się z dopasowaniem usługi do planu dnia. Zamów online i wybierz dogodny termin.

Zarządzasz w aplikacji

Ty decydujesz, które zadania przejmie za Ciebie pomoc domowa. Zadbamy o Twój komfort a Twoje usługi będą na autopilocie.

Cieszysz się czystością

W tramwaju albo w przerwie w pracy – zmieniaj daty, zamawiaj dodatkowe usługi i miej wszystko pod kontrolą. Dokładnie tak jak chcesz.

Wolny czas poświęcę na siłownię.

Już lepiej być nie może? A jednak... firma sprzątanie warszawa Stepapp

Gwarancja

Ubezpieczone sprzątanie na 1 000 000 zł od szkód i wypadków oraz 100% gwarancja jakości. Jeżeli coś pójdzie nie tak - wrócimy i poprawimy.

Aplikacja mobilna

Zmieniaj daty, personalizuj i dopasowuj usługi do potrzeb w apce oraz utrzymaj kontakt z osobą sprzątającą bez dzwonienia.

Bezpieczeństwo

Zawsze ta sama wyszkolona, bezpieczna i sprawdzona osoba, która poznaje Twoje potrzeby, nawyki dotyczące sprzątania oraz ceni Twoją prywatność.

Czyste sumienie​

Wybierając Stepapp nie tylko cenisz swój czas, ale także fachowców i mówisz "NIE" szarej strefie, wyzyskowi i wykluczeniu społecznemu.