Jak skutecznie pozbyć się kociej lub psiej sierści z domu?

Zwierzęta domowe różnią się od siebie, ale często mają jedną wspólną cechę – sierść! Podobnie jak ludzie, którzy tracą nawet do 100 włosów dziennie, koty i psy, chodź przechodzą 1-2 cykle linienia w roku, wciąż tracą pewną ilość sierści każdego dnia. To właśnie dlatego znajdujesz zwierzęce włosy wszędzie w domu, nawet po jego porządnym sprzątnięciu!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy twoje metody usuwania sierści zwierzęcej są wystarczająco skuteczne? Być może poświęcasz znacznie więcej czasu, niż chciałbyś, na usuwanie futra z każdego zakamarka mieszkania? Dziś Stepapp przygotował artykuł, aby pomóc Ci rozwiązać problemy z sierścią zwierzęcą w domu. Od porad dotyczących skutecznego i efektywnego usuwania sierści zwierząt z różnych powierzchni domowych po sposoby, które możesz wykorzystać, aby sierść w twoim domu była w absolutnym minimum. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat sprzątania kociej lub psiej sierści!

Spis treści

Szybkie sposoby usuwania sierści z powierzchni domowych

Zwierzęta uwielbiają badać swoje otoczenie, nawet jeśli jest to ich własny dom. Często też chcą być blisko domowników, przytulać się, biegać i bawić się. To oznacza, że znajdziesz sierść praktycznie w każdym pokoju domu, na wielu różnych powierzchniach. Aby sprzątnąć pozostałości zwierzęcego futra z tych różnych obszarów, przygotowaliśmy wskazówki, które pomogą Ci zrobić to skuteczne i szybko.

Jak skutecznie usunąć sierść zwierzęcą z dywanu

Każdy, kto ma zwierzęta i dywany, doskonale rozumie trudność usuwania pozostałości futra pupila z tej powierzchni. Nawet odkurzanie ma swoje ograniczenia i usuwa głównie luźną sierść zwierzęcą, a nie tę, która znajduje się głęboko w runie dywanu.

Aby dokładnie oczyścić dywan, usuwając sierść zarówno z powierzchni, jak i z głębi, musisz delikatnie pobudzić jego włókna miękką szczoteczką. Następnie delikatnie szczotkuj dywan, aby pozbyć się resztki sierści zwierzęcej, która jest zakleszczona głęboko między włóknami. Następnie ponownie odkurz dywan. To może brzmieć jak bardzo czasochłonna metoda, ale wielokrotne przechodzenie tym samym miejscem odkurzaczem zajmie tyle samo czasu, a mimo to nie dostarczy tak dokładnych rezultatów! Stosuj tę metodę raz w tygodniu lub przynajmniej raz w miesiącu.

Jak usunąć sierść z podłogi

Ponieważ sierść zwierzęca jest drobna i lekka, łatwo się porusza, zwłaszcza podczas zamiatania podłogi. Dlatego odkurzanie twardych podłóg jest znacznie bardziej skuteczne. Ważne jest jednak, aby używać odpowiednich końcówek przy sprzątaniu różnych obszarów podłogi. Na przykład do usuwania sierści z zakamarków i ciasnych miejsc potrzebna jest wąska lub stożkowa końcówka.

Jeśli nie masz odkurzacza lub wolisz unikać przenoszenia tego urządzenia, zamiatanie może być również szybką i skuteczną metodą czyszczenia, jeśli używasz odpowiedniej miotły. Na rynku dostępne są innowacyjne elektrostatyczne narzędzia do zamiatania, zaprojektowane do zbierania kurzu, sierści zwierzęcej i drobnych zanieczyszczeń. Jak się domyślasz, sierść zwierzęca przylega do włókien tych narzędzi, pozostawiając podłogę bez sierści! Również gdy myjesz podłogi, warto to robić odpowiednimi środkami, by efekt był jeszcze lepszy. Użyj więc gąbek lub mopu z welurem, które posiadają właściwości elektrostatyczne, czyli przyciągają sierść i nie roznoszą jej po powierzchni.

Jak wyczyścić sierść zwierzęcą z tapicerki

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś otrzepać sierść zwierzęcą z tapicerki, to wiesz że ta metoda nie jest skuteczna. Podobnie jak w przypadku dywanów, sierść zwierzęca może naprawdę przylegać do materiału tapicerki i pozostawać tam, dopóki nie zostanie usunięta siłą. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na czyszczenie sierści zwierzęcej z kanapy, foteli lub innej tapicerki, sprawdź odkurzacze z funkcją usuwania sierści zwierzęcej. Są one wygodne w użyciu, bardzo skuteczne i łatwe do oczyszczenia. Zazwyczaj wyposażone są w ukrytą szczoteczkę wewnętrzną, która zbiera futro jednym szybkim pociągnięciem.

Jak redukować ilość sierści zwierzęcej w domu

Sprzątanie jest ważne, aby pozbyć się sierści zwierzęcej w domu, mimo to jednak zawsze będzie ona obecna na dywanie, podłodze, tapicerce, meblach i innych powierzchniach domu. Aby zminimalizować ten problem, rozwiązaniem jest utrzymanie ilości sierści w domu na minimum.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zredukować ilość sierści zwierzęcej w swoim domu:

1. Pielęgnuj swojego zwierzaka

Wierz lub nie, ale według weterynarzy, większość sierści zwierzęcej w twoim domu wynika z braku pielęgnacji. Aby pies lub kot nie gubił ogromnych ilości sierści, warto wprowadzić do jego menu prawidłowo zbilansowaną i zdrową dietę. Tak jak u ludzi sposób żywienia wpływa na kondycję włosów, tak u czworonogów działa to podobnie. Dostarczanie pupilowi niezbędnych wartości odżywczych i witamin sprawi, że sierść będzie bardziej odporna na wypadanie. Oczywiście nie sposób całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Jednak dobrze dobrana karma, dostosowana do indywidualnych potrzeb, potrafi pomóc.

2. Regularnie dbaj o futro 

Dbanie o sierść pupila jest wręcz obowiązkiem każdego właściciela. Regularne kąpiele, a także pielęgnacja pozwalają zbudować wartościową więź i… jednocześnie usunąć zbędną sierść. Zaniedbana – wypadnie i osiądzie na elementach wyposażenia wnętrz. Aby zapobiegać gromadzeniu się sierści w niepożądanych miejscach, warto też czesać czworonoga za pomocą specjalnej szczotki przynajmniej raz dziennie. Najlepiej robić to podczas spaceru.

3. Dbaj o czystość legowiska swojego pupila

Sierść, piasek, kurz, resztki jedzenia… w legowisku aktywnego zwierzaka może znaleźć się prawie wszystko. Kluczem do tego, by zawsze wyglądało schludnie, jest usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco. Zabrudzenia z materiału usuń za pomocą wilgotnej ściereczki, wytrzep lub porządnie odkurz legowisko. Wiemy, że ​​sierść sierści nierówna – niektóre zwierzaki posiadają miękką sierść, którą bez problemu można zdjąć z legowiska. Inne cechują się sztywną szczeciną, która może wbijać się w materiały. W drugim przypadku, usunięcie sierści może być kłopotliwe. Warto wtedy posiłkować się rolką do czyszczania ubrań lub szczotką z delikatnego, miękkiego włosia.

4. Regularne sprzątanie domu

To oczywiste, ale musimy o tym wspomnieć. Regularne sprzątanie i utrzymanie czystości ograniczy ilość sierści zwierzęcej, która przenosi się z ruchem stóp po Twoim domu. Innymi słowy, im częściej sprzątasz i im więcej sierści usuniesz codziennie, tym mniej jej zobaczysz w swoich czterech ścianach.

5. Dbanie o czystość dywanów i wykładzin

Tak jak w przypadku legowiska, dywan to kolejne miejsce, gdzie może gromadzić się sierść. Codzienne odkurzanie i cotygodniowe szczotkowanie (dla głębszego ich wyczyszczenia) to świetny sposób, aby utrzymać dywany w czystości i pozbyć się z nich sierści pupila.

Podsumowując, ważne jest, aby pamiętać, że sierść zwierzęca w domu to naturalna rzecz, gdy masz kota lub psa. Dlatego celem jest redukowanie jej ilości w domu, a nie dążenie do doskonałości i całkowitej eliminacji, bo nie jest możliwe. Pamiętaj, że sierść to nie tylko aspekty estetyczne, ale także zdrowotne. Wiedzą o tym dobrze alergicy i osoby, które chorują na astmę. Jeśli nie masz czasu, aby codziennie sprzątać sierść swojego zwierzaka, zarezerwuj regularną usługę sprzątającą w Stepapp, aby utrzymać swój dom w jak największym porządku!

Stepapp - wyręczymy cię w sprzątaniu mieszkania

Zamawiasz online

Nie musisz dzwonić, szukać ani gimnastykować się z dopasowaniem usługi do planu dnia. Zamów online i wybierz dogodny termin.

Zarządzasz w aplikacji

Ty decydujesz, które zadania przejmie za Ciebie pomoc domowa. Zadbamy o Twój komfort a Twoje usługi będą na autopilocie.

Cieszysz się czystością

W tramwaju albo w przerwie w pracy – zmieniaj daty, zamawiaj dodatkowe usługi i miej wszystko pod kontrolą. Dokładnie tak jak chcesz.

Wolny czas poświęcę na siłownię.

Już lepiej być nie może? A jednak... firma sprzątanie warszawa Stepapp

Gwarancja

Ubezpieczone sprzątanie na 1 000 000 zł od szkód i wypadków oraz 100% gwarancja jakości. Jeżeli coś pójdzie nie tak - wrócimy i poprawimy.

Aplikacja mobilna

Zmieniaj daty, personalizuj i dopasowuj usługi do potrzeb w apce oraz utrzymaj kontakt z osobą sprzątającą bez dzwonienia.

Bezpieczeństwo

Zawsze ta sama wyszkolona, bezpieczna i sprawdzona osoba, która poznaje Twoje potrzeby, nawyki dotyczące sprzątania oraz ceni Twoją prywatność.

Czyste sumienie​

Wybierając Stepapp nie tylko cenisz swój czas, ale także fachowców i mówisz "NIE" szarej strefie, wyzyskowi i wykluczeniu społecznemu.