Jak utrzymać czystość i porządek w łazience? Poznaj 10 skutecznych sposobów.

Perfekcyjnie czysta łazienka, niczym z telewizyjnej reklamy środków czystości, to marzenie każdej pani domu. Jest to jednak niełatwe do osiągnięcia, zwłaszcza kiedy w domu znajdują się kilkuletnie dzieci, albo kudłaty, czworonożny przyjaciel domu. Dlatego możesz na nas liczyć, przygotowaliśmy 10 skutecznych sposobów, które pomogą Ci utrzymać porządek w łazience.

Spis treści

1. Regularne sprzątanie minimum raz w tygodniu.

Regularne sprzątanie to podstawa utrzymania porządku w łazience. Odkurzanie, mycie podłóg, umywalki, wanny, prysznica i toalety eliminuje nagromadzone kurz, brud i osady, które mogą prowadzić do nieestetycznego wyglądu tego pomieszczenia, ale również wpływają na Twoje zdrowie. Określ stały harmonogram sprzątania tego pomieszczenia, który obejmuje takie czynności jak: odkurzanie, mycie podłóg, umywalki, toalety, luster oraz czyszczenie kabin prysznicowych. Pamiętaj również o regularnej wymianie ręczników i dywaników łazienkowych. Czyste ręczniki zapewniają uczucie świeżości, a wymiana dywaników przeciwdziała gromadzeniu się wilgoci. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w regularnych porządkach zamów usługi sprzątające od Stepapp

2. Codzienne szybkie sprzątanie.

Wprowadź zasadę sprzątania od razu po użyciu łazienki. Po umyciu rąk upewnij się, że nie zostawiłeś wody ani brudu na umywalce, wytrzyj ją od razu do sucha. Po prysznicu wycieraj szyby i podłogę, by zapobiec osadom mydła i wody. Wykorzystaj czas mycia zębów np. na przetarcie lustra lub wrzucenie ręczników do prania. Te proste czynności sprawią, że regularne sprzątanie łazienki będzie szybsze i skuteczniejsze.

3. Minimalizm.

Zredukuj ilość zbędnych przedmiotów w łazience, dzięki czemu przestrzeń ta będzie bardziej przejrzysta i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Przechowuj tylko te środki kosmetyczne i higieniczne, których regularnie używasz. Nie zapomnij o pustych butelkach i pojemnikach, jeżeli nie masz już teraz pomysłu na ich przeznaczenie – pożegnaj się z nimi. Mniej rzeczy oznacza mniej bałaganu. Na otwartych półkach zadbaj o dobór opakowań do przechowywania w zbliżonych kolorach, inaczej możesz odnieść wrażenie, że mimo starań w łazience panuje bałagan i chaos.

4. Organizacja przestrzeni.

Przydziel każdemu przedmiotowi swoje miejsce, to ułatwi szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy. Zainwestuj w pojemniki i organizery, które pomogą utrzymać porządek na blatach i w szafkach. Dzięki temu przestaniesz pozostawiać przedmioty w przypadkowych miejscach.

5. Zapewnij miejsce na pranie.

Dzięki odpowiedniej organizacji miejsca na pranie możesz uniknąć porozrzucanych brudnych ręczników czy ubrań. Przechowuj je w koszykach, koszach na pranie lub półkach, co pozwoli przeciwdziałać “przypadkowemu” gromadzeniu się rzeczy do prania na podłodze czy innych powierzchniach. Sprawdź też nasz artykuł o tym, jak wyczyścić pralkę.

6. Wieszaki i haczyki.

Zainstaluj w łazience wystarczającą ilość wieszaków i haczyków na ręczniki, szlafroki oraz ubrania. Dzięki temu rzeczy nie będą porozrzucane po łazience.

7. Zamknięte pojemniki.

Wybieraj zamknięte pojemniki na waciki, kosmetyki jednorazowe i inne drobne przedmioty np. pędzle do makijażu, gumki do włosów czy biżuterię. To nie tylko estetyczne rozwiązanie, ale również praktyczne i higieniczne, bo ochroni Twoje rzeczy przed kurzem i wilgocią. 

8. Organizacja kosmetyków.

Uporządkuj swoje produkty kosmetyczne według kategorii, na przykład makijaż, pielęgnacja skóry, szampony i odżywki itp. Wykorzystuj kosmetyczne organizery lub pudełka, aby łatwiej znaleźć potrzebny produkt, ale także utrzymać porządek w szafkach i szufladach. 

9. Sprawdzaj daty ważności.

Regularnie przeglądaj swoje kosmetyki, środki higieniczne i środki czystości. Usuń te produkty, które przekroczyły datę ważności. To nie tylko pozwoli utrzymać porządek, ale także pomoże uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. 

10. Edukuj domowników.

Według badań naukowców, w każdej łazience znaleźć można blisko 200 różnych gatunków bakterii, z czego połowa jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Otaczające nas drobnoustroje są niezwykle wytrwałym przeciwnikiem – pozostają aktywne nawet przez 60 dni – w tym czasie kilkakrotnie rozmnażają się i powiększają swoje szeregi. Koszmar! Dlatego tak ważne jest, aby przywiązywać szczególną uwagę do czystości. Jeśli nie jesteś jedyną osobą korzystającą z łazienki, edukuj pozostałych domowników na temat utrzymania porządku. Wspólna odpowiedzialność pozwoli utrzymać domową łazienkę w idealnym stanie przez dłuższy czas. To skuteczny sposób na uniknięcie brudu i chaosu.

Podsumowanie

Utrzymanie czystości i porządku w łazience to kluczowy element dbania o higienę osobistą i stworzenia przyjemnego otoczenia w mieszkaniu. Dzięki regularnemu sprzątaniu, odpowiedniej organizacji przestrzeni i minimalizmowi możesz łatwo zapewnić sobie i innym domownikom komfortowe warunki użytkowania łazienki. Drobne codzienne nawyki przyczynią się do utrzymania porządku bez większego wysiłku, dlatego pielęgnuj je. 

Stepapp - wyręczymy cię w sprzątaniu mieszkania

Zamawiasz online

Nie musisz dzwonić, szukać ani gimnastykować się z dopasowaniem usługi do planu dnia. Zamów online i wybierz dogodny termin.

Zarządzasz w aplikacji

Ty decydujesz, które zadania przejmie za Ciebie pomoc domowa. Zadbamy o Twój komfort a Twoje usługi będą na autopilocie.

Cieszysz się czystością

W tramwaju albo w przerwie w pracy – zmieniaj daty, zamawiaj dodatkowe usługi i miej wszystko pod kontrolą. Dokładnie tak jak chcesz.

Wolny czas poświęcę na siłownię.

Już lepiej być nie może? A jednak... firma sprzątanie warszawa Stepapp

Gwarancja

Ubezpieczone sprzątanie na 1 000 000 zł od szkód i wypadków oraz 100% gwarancja jakości. Jeżeli coś pójdzie nie tak - wrócimy i poprawimy.

Aplikacja mobilna

Zmieniaj daty, personalizuj i dopasowuj usługi do potrzeb w apce oraz utrzymaj kontakt z osobą sprzątającą bez dzwonienia.

Bezpieczeństwo

Zawsze ta sama wyszkolona, bezpieczna i sprawdzona osoba, która poznaje Twoje potrzeby, nawyki dotyczące sprzątania oraz ceni Twoją prywatność.

Czyste sumienie​

Wybierając Stepapp nie tylko cenisz swój czas, ale także fachowców i mówisz "NIE" szarej strefie, wyzyskowi i wykluczeniu społecznemu.