Wg danych OECD jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy (5 miejsce). W 2021 r. pracowaliśmy średnio 1830 godzin, podczas gdy średnia w UE wyniosła 1566 godzin. Taki stan rzeczy dotyka również polskich rodziców.
Do tego rodzice wykonują bardzo dużo pracy nieodpłatnej. Rządowy dokument “Strategia Demograficzna 2040” wskazuje, że w rodzinach z dzieckiem poniżej 3 r.ż. wartość pracy domowej matek jest szacowana miesięcznie na 5 809 złotych (największa część to opieka nad dziećmi – 4 329 zł), ojców – na 4 309 złotych.
Ale na tym nie koniec – nierówności mają płeć także w innych aspektach. Wśród bezdzietnych Polaków w wieku 26-30 lat aktywnych zawodowo jest 90% kobiet i 92% mężczyzn, ale wśród rodziców dzieci w wieku 1-3 lat już tylko 62% kobiet i aż 98% mężczyzn. Również kobiety w największym stopniu angażują się w opiekę nad dzieckiem (68%), obowiązki domowe (55%) oraz zostają z chorym dzieckiem w domu (50%).
Aż 77 proc. biernych zawodowo matek dzieci w wieku 1-3 lat nie szuka pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem. Z kolei 84 proc. pracujących ojców po narodzinach dziecka nie miało dłuższej niż 2 tygodnie przerwy w pracy.
Macierzyństwo trwale zmniejsza aktywność zawodową kobiet. Znaczna większość matek ma przynajmniej roczną przerwę w wykonywaniu pracy po urodzeniu dziecka. Część kobiet nie wraca do pracy w ciągu kilku kolejnych lat lub całkowicie dezaktywizuje się zawodowo. Te spośród nich, które po dłuższej przerwie chciałyby wrócić do pracy, doświadczają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Co więcej, z reguły spada tempo ich rozwoju zawodowego – trudniej im utrzymać pracę.
Według badania HRK już 39 proc. firm uczestniczących w badaniu „Work-life balance. Niewykorzystany potencjał” oferuje swoim pracownikom benefity dla rodziców w ramach specjalnych programów. Dodatkowo 7 proc. firm ma swoje przedszkola lub kluby dla dzieci pracowników.
Łącznie 46 proc. analizowanych organizacji oferuje różne formy wsparcia rodzicom i ich dzieciom. W ramach specjalnych programów dla rodziców – 18 proc. stanowią programy dla matek, a 21 proc. programy obejmujące także ojców.
Jakie rozwiązania wspierające rodziców możesz wprowadzić w swojej organizacji?
Poinformuj zespół o tym, że rodzic będzie wracał do pracy – przedstaw wyzwania, z jakimi będzie się mierzył/a i poproś o wsparcie w ponownym onboardingu oraz rozpoczęciu pracy. To czego wszyscy będziecie potrzebowali w tym okresie, to dużo wyrozumiałości. Jeśli znajdziesz chętną do pomocy osobę, może ona pełnić rolę buddy’ego dla powracającego do pracy rodzica – będzie pierwszym źródłem informacji i w razie czego pomoże mu wykonać niektóre zadania.
Porozmawiaj otwarcie z pracującymi w Twojej firmie rodzicami i zapytaj jakiego rodzaju wsparcia potrzebują. Dopasowanie rozwiązań do odbiorców pomoże uniknąć obustronnego rozczarowania i nie nałoży na rodziców dodatkowej presji, żeby korzystać z benefitów, które im nie odpowiadają.
Nie dyskryminuj. Od pracowniczek kilku firm wiemy, że rodzice otrzymują dodatkowe świadczenia po narodzinach dziecka – jeśli decydujesz się na dodatkowe wsparcie rodziców, pamiętaj o tym, żeby zapewnić reszcie zespołu inne, zastępcze świadczenie. Poczucie nierównego traktowania to coś, co długoterminowo może osłabić lojalność i motywację pracownika.
Zdarza się, że rodzice otrzymują pierwszeństwo przy wybieraniu terminów urlopów. Pamiętaj, że brak dzieci nie oznacza braku planów i nie sprawia, że plany te są mniej ważne. A argumentacja pt. “nie masz dzieci, jakoś się dostosujesz” powinna czym prędzej wylądować w koszu. Zaangażuj się w tę kwestię, żeby uniknąć konfliktów czy powstania nieujawnionego, a uzasadnionego żalu.
Na koniec, pamiętaj, że największą pomocą dla rodziców i pracowników w ogóle jest coś, czego nie można kupić u zewnętrznego dostawcy, ani do czego nie można dopłacić – wspierająca kultura organizacyjna. A tę po prostu trzeba wypracować 😉
Nie musisz dzwonić, szukać ani gimnastykować się z dopasowaniem usługi do planu dnia. Zamów online i wybierz dogodny termin.
Ty decydujesz, które zadania przejmie za Ciebie pomoc domowa. Zadbamy o Twój komfort a Twoje usługi będą na autopilocie.
W tramwaju albo w przerwie w pracy – zmieniaj daty, zamawiaj dodatkowe usługi i miej wszystko pod kontrolą. Dokładnie tak jak chcesz.
Ubezpieczone sprzątanie na 1 000 000 zł od szkód i wypadków oraz 100% gwarancja jakości. Jeżeli coś pójdzie nie tak - wrócimy i poprawimy.
Zmieniaj daty, personalizuj i dopasowuj usługi do potrzeb w apce oraz utrzymaj kontakt z osobą sprzątającą bez dzwonienia.
Zawsze ta sama wyszkolona, bezpieczna i sprawdzona osoba, która poznaje Twoje potrzeby, nawyki dotyczące sprzątania oraz ceni Twoją prywatność.
Wybierając Stepapp nie tylko cenisz swój czas, ale także fachowców i mówisz "NIE" szarej strefie, wyzyskowi i wykluczeniu społecznemu.
Pobierz aplikację mobilną
Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.
Ściągnij aplikację
Obserwuj nas
Bezpieczne płatności
Usługi Warszawa
Stepapp to Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.
Zamów sprzątanie w łatwy sposób online lub zostaw nam kontakt do siebie, a my zajmiemy się dopasowaniem oferty do Twoich wymagań – oddzwonimy tak szybko jak to możliwe!
Zostaw swój numer telefonu, a my niedługo odezwiemy się z większą ilością informacji i odpowiemy na Twoje pytania i dostarczymy ofertę sprzątania dopasowaną do Twoich potrzeb.