Jak umyć kabinę prysznicową?

Codzienny prysznic niezależnie czy ciepły, czy zimny pozostawia na ściankach kabiny wodę z dodatkiem mydła. Ten nieatrakcyjnie wyglądający nalot może zmienić się w kamień o tyle, o ile nie zostanie odpowiednio wyczyszczony. W jaki sposób należy czyścić kabinę prysznicową, żeby była czysta i efektownie błyszczała? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytania i dowiesz się też, od jakich metod lepiej trzymać się z daleka.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową – zasady

Na początek warto podkreślić, że bez systematycznego sprzątania niemożliwe jest utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości. Sumienna pielęgnacja 1-2 razy w tygodniu, z wykorzystaniem odpowiedniego płynu, nie tylko wydłuży jej pierwotny blask, lecz także będzie działać prewencyjnie na grzyby i pleśń. Tak naprawdę, oprócz cotygodniowego dokładniejszego czyszczenia, najlepiej każdorazowo, po wzięciu prysznica, zetrzeć nadmiar wody specjalną ściągaczką. Czynność ta zapobiega powstawaniu zacieków i na co dzień nie wymaga wykorzystania dodatkowych preparatów. Dzięki temu nie tylko nasza kabina prysznicowa zachowa estetyczny wygląd, lecz także łazienka będzie wolna od wilgoci.

Kupując kabinę prysznicową, warto zainwestować również w specjalną powłokę samoczyszczącą, dzięki której krople wody nie osadzają się na ściankach kabiny. Jest to skuteczna metoda spowalniająca proces pojawiania się kamienia nawet o kilka lat. Jednak niezależnie od tego, czy mamy kabinę prysznicową wzbogaconą o powłokę easy clean, czy nie należy ją regularnie czyścić z wykorzystaniem celowanych środków czyszczących. Poniżej znajdziesz dawkę informacji na temat metod i przyrządów, które warto stosować i takich, których lepiej unikać jak ognia.

Czym czyścić kabinę prysznicową?

Metody domowe

W dzisiejszych czasach kładzie się duży nacisk na ekologię, w związku z tym wiele osób wraca do naturalnych metody stosowanych kilkadziesiąt lat temu przez nasze babcie. Spośród metod domowych największą popularnością cieszą się:

  1. Woda z octem

Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcjach 1:1 i następnie roztwór ten równomiernie rozprowadzić  po ściankach kabiny. W tym celu najlepiej przelać wcześniej sporządzony preparat do spryskiwacza i wypsikać nim powierzchnie. Jeżeli chcesz skutecznie zwalczyć osad lub kamień, to należy pozostawić tę mieszaninę na 10-15 min po to, aby miała większą szansę zadziałać.

Metoda ta uchodzi za najbezpieczniejszą, dlatego z powodzeniem stosować ją można w domach alergików. Ponadto w sklepach dostępne są też gotowe płyny do czyszczenia z octem, które mogą okazać się szczególnie przydatne, kiedy chcemy coś szybko przeczyścić. Można wykorzystywać je także do mycia kafelek, zlewów i blatów, więc warto wyposażyć się w ten bezpieczny gotowy środek.

  1. Woda z kwaskiem cytrynowym

Zamiast octu można wykorzystać też kwasek cytrynowy – przepis na roztwór ten jest równie prosty. Wystarczy pomieszać 200 ml wody z dwiema łyżkami kwasku i następnie postąpić tak samo, jak z octem: spryskać powierzchnię, pozostawić na 10 minut i przetrzeć gąbką.

  1. Woda z sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Do przygotowania pasty potrzebujesz jednej łyżeczki sody oczyszczonej i jednej łyżeczki ciepłej wody – składniki te należy dokładnie ze sobą wymieszać. Następnie roztwór ten nałóż w miejsca, które są szczególnie narażone na kamień i pozostaw na 10 minut. Podobnie postąpić można ze słuchawką prysznicową. Po upływie czasu kabinę prysznicową należy starannie wyczyścić gąbką i opłukać wodą, a słuchawkę wyszorować i dodatkowo potraktować wodą utlenioną. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna w walce z grzybami i pleśnią.

Powyższe sposoby sprawdzą się pod warunkiem, że systematycznie dbamy o czystość kabiny prysznicowej. Co prawda domowe sposoby są bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska, ale w przypadku silnych zabrudzeń nie są wystarczająco skuteczne. Jeżeli zastanawiasz się czym wyczyścić kabinę prysznicową z kamienia, kiedy woda z octem nie zdaje egzaminu, to koniecznie sprawdź poniższe propozycje.

Metody chemiczne

Największą skutecznością odznaczają się spraye do czyszczenia kabiny. Zapewniają one bezproblemową aplikację środka chemicznego, który za pomocą aktywnej piany zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje typu grzyby i pleśń. Rozprowadzony preparat wystarczy po chwili przetrzeć za pomocą gąbki i następnie zaciągnąć pozostałości wody specjalnym urządzeniem. Dzięki temu kabina prysznicowa zyska błysk. Czynności te należy wykonać w sposób dokładny po to, aby nie zostawić szkodliwych dla zdrowia pozostałości sprayu na ściankach kabiny.

Na stronie internetowej Stepapp znajdziesz profesjonalne środki czystości, które są wysoce skuteczne i bezpieczne dla człowieka. Te autorskie roztwory przeszły setki godzin testów w warunkach sprzątania. Wykorzystywane są przez pracowników firmy podczas realizowania usług sprzątających, ale ze względu na zainteresowanie Klientów postanowiliśmy udostępnić je do zakupu na prywatny użytek. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Stepapp.

Czym umyć kabinę prysznicową?

Celowane środki domowe czy chemiczne to nie wszystko, należy pamiętać też o odpowiednich przyrządach do czyszczenia. Powinny cechować się one delikatną strukturą tak, aby działały możliwie łagodnie w zetknięciu ze ścianą kabiny. Jest to szczególnie ważne, kiedy wykonana została ona ze szkła. Dlatego do czyszczenia najlepsze będą wszelkie gąbki i ścierki z mikrofibry oraz urządzenie ściągające wodę.

Czym nie czyścić kabiny prysznicowej?

Do czyszczenia kabiny nie powinno się stosować przyrządów o właściwościach ścierających takich jak czyścik kuchenny. Mogą one nadmiernie porysować ścianki kabiny, co po dłuższym czasie będzie miało negatywny wpływ na jej wygląd – efekt stałego zamglenia. Należy unikać także wszelkich mleczek i chemicznych past czyszczących, które w połączeniu z wcześniej wspomnianymi przyrządami działają niekorzystnie na osłonki kabiny prysznicowej. W tej sytuacji dużą lepszą alternatywą będzie pasta na bazie sody oczyszczonej i wody, która w sposób skuteczny, ale nie inwazyjny upora się z brudem.

Zamów sprzątanie