Jak sprzątnąć mieszkanie po remoncie?

Remont generuje duże ilości kurzu i pyłu, a sprzątanie tego bałaganu może okazać się uciążliwe. Na widok poremontowego bałaganu bijesz się z myślami, od czego zacząć sprzątanie po remoncie? Nic dziwnego, ponieważ czyszczenie domu w takiej sytuacji różni się od tradycyjnego sprzątania. Wymaga wiedzy na temat odpowiedniej kolejności czynności sprzątających oraz świadomości działania niektórych preparatów do czyszczenia. Jednak nie masz czego się obawiać, ponieważ w niniejszym artykule dowiesz się jak sprzątać po remoncie oraz z jakich środków skorzystać.

Krok pierwszy. Wyrzucenie śmieci poremontowych.

Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza należy najpierw wyrzucić wszystkie śmieci poremontowe typu gruz, kawałki drewna, kleju, porozrzucane luźne śrubki lub inne wkręty, plastikowe osłonki na meble itp. Dzięki temu będziesz mógł/a bezproblemowo przemieszczanie się po pokoju oraz uzyskasz lepszy dostęp do jego zakamarków – jest to niezbędne przy dogłębnych porządkach.

Krok drugi. Sprzątanie na sucho.

Ważne, żeby zacząć od górnych powierzchni, czyli sufitów oraz ścian, które stanowią największe kłębowisko kurzu i pyłu. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na listwy przypodłogowe, ponieważ pył lubi się tam osadzać. Warto stosować zasadę „od góry do dołu”, ponieważ ścierany kurz i pył opadają na podłogę – zaczynając od sufitu, oszczędzisz sobie zbędnej pracy. Do czynności tych możesz wykorzystać zarówno ścierki, jak i odkurzacz elektryczny. Jednak sprzątanie na sucho to nie tylko czyszczenie ścian i sufitu, lecz także szafek, stołu, pólek itd. Za pomocą suchej bawełnianej ścierki należy zetrzeć na sucho wszystkie meble znajdujące się w pokoju, również parapety i grzejniki.

Krok trzeci. Mycie wcześniej oczyszczonych z kurzu i pyłu powierzchni.

Następnie należy umyć wszystkie meble, które zostały pozostawione w pokoju na czas remontu, parapety, kaloryfery i podłogę. Meble powinno się wyczyścić mokrą ścierką nie tylko z wierzchu, lecz także wewnątrz i następnie przetrzeć papierowym ręcznikiem, który wchłonie wodę. Wszystkie zakryte folią ochronną regały, stoły czy szafki warto również odświeżyć mokrą szmatką.

Krok czwarty. Mycie okien.

Wygląd okien po remoncie bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Zamglone przez pył szyby utraciły swój dawny blask, dlatego je również należy solidnie wyczyścić.

Krok piąty. Ponowne mycie.

Proces sprzątania po remoncie wiąże się z wielokrotnym powtarzaniem tych samych czynności po to, aby doprowadzić wnętrze do stanu używalności. Dlatego na sam koniec należy ponownie umyć wszystkie powierzchnie, które wydają się jeszcze nie do końca wyczyszczone – na pewno będzie to blat stołu i półki na regałach. Zwieńczeniem procesu sprzątania powinno być zawsze umycie podłogi.

Krok szósty. Zasłużony relaks.

Kiedy podłogi schną, można się w końcu zrelaksować – praca została wykonana!

Czym sprzątać?

Powyżej przedstawiona kolejność wykonywania czynności wymaga uzupełnienia o informacje dotyczące metod i urządzeń potrzebnych do sprzątania po remoncie. Tak więc do czyszczenia na początek konieczny będzie odkurzacz po to, aby zebrać nagromadzony pył. Jest to rozwiązanie dużo bardziej skuteczne niż szczotka i szufelka. Te drugie często jeszcze bardziej pobudzają rozprzestrzenianie się pyłu w powietrzu, który osadza się potem na listach przypodłogowych i podłodze. Z kolei do mycia mebli przydadzą się ścierki z mikrofibry oraz preparat do czyszczenia na bazie octu – można kupić go w sklepie albo wykonać samodzielnie.

W zależności od surowca, z jakiego została wykonana podłoga, należy dobrać odpowiedni rodzaj mopa. W przypadku powierzchni drewnianych najlepiej postawić na płaski rodzaj mop oraz pamiętać o tym, żeby wykorzystywać wyłącznie specjalne preparaty przeznaczone do tych powierzchni. Jeśli zdarzyło się Tobie coś poplamić farbą czy klejem przemysłowym, to należy skorzystać ze środków dopasowanych do rodzaju farby i rodzaju tworzywa, na jakim znajduje się ta plama. W przypadku drewna należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nieroztropne użycie rozpuszczalnika może w konsekwencji osłabić jakość drewnianej podłogi.

W przypadku szyb po remoncie świetnie sprawdza się myjka do okna typu karcher. Jednak jeśli nie masz takiego sprzętu, to warto skorzystać z chemicznych płynów do okien. Należy pamiętać o dokładnym spłukaniu wodą takich preparatów oraz ściągnięciu smug wody specjalną ściągaczką.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Sprzątanie z wykorzystaniem środków chemicznych zawsze powinno odbywać się w specjalnym ubraniu. Mowa tu o rękawiczkach ochronnych, ale także maseczce na twarz. Skład preparatów chemicznych ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, podczas stosowania może powodować podrażnienie oczu czy wysypkę na ciele, a nawet zaburzać pracę układu hormonalnego. Dlatego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas sprzątania to priorytet, a szczególną ostrożności powinni zachować alergicy czy kobiety w ciąży.

Profesjonalna pomoc

Sprzątanie po remoncie jest procesem czasochłonnym i wymagającym energii, ale też wiedzy na temat środków chemicznych i technik sprzątania. Jeżeli czujesz, że remont wystarczająco dał Ci w kość i nie masz już siły lub ochoty na czynności sprzątające, to warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej. Firma Stepapp oferuję usługę Generalne Porządki, w ramach której Twoja przestrzeń zostanie gruntownie i sprawnie wyczyszczona przez zespół profesjonalistów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie internetowej.

Zamów sprzątanie