W życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę spędzonych godzin razem, lecz o to, co w tym czasie robimy. 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Tego dnia pracodawcy skracają czas pracy o dwie godziny w ramach akcji „Dwie Godziny dla Rodziny”, w celu zachęcenia pracowników do spędzania czasu z bliskimi.
Akcja w każdym roku ma inny motyw przewodni zachęcający do chwili refleksji i dbałości o nasze relacje w dzisiejszym zabieganym świecie. W tym roku w duchu motta “Z pasjami przez pokolenia” zachęcamy pracodawców do zainspirowania swoich pracowników i ich rodzin do zbliżenia się do siebie wokół tematyki pasji i hobby.
Życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkich obowiązków nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Pochłonięci wirtualnych światem i obowiązkami domowymi, często gubimy tych, którzy są najbliżej nas: partnerów, dzieci, dziadków, rodziców, rodzeństwo, wujostwo czy kuzynostwo. Przestajemy znać nasze pochodzenie, cenić wielopokoleniowość domów i różnorodność naszych rodzin.
Według raportu “Well-Working. Odpowiedzialność Rodzinna Biznesu” 2022, przygotowanego przez Instytut Humanites, 93 proc. ankietowanych odczuwa presję, żeby przedkładać pracę nad życie prywatne, a aż 79 proc. pracowników ma trudności z łączeniem ról zawodowych i prywatnych.
Środowisko pracy poprzez wysoki poziom stresu i presji mocno wpływa na jakość życia pracowników i ich zdrowie psychiczne. Dane zarówno z Polski, jak i innych krajów pokazują aspekt zdrowia psychicznego jako istotny element ograniczający produktywność. Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata.
Statystyki pokazują, że zachorowalność z powodu depresji stale się zwiększa. W latach 2008-2015 liczba sprzedawanych w Polsce antydepresantów wzrosła o prawie jedną trzecią. Każdego miesiąca kupuje je 1,5 mln Polaków. Wyliczenia mogą wydawać się szokujące, lecz w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, zaburzenia psychiczne o różnym nasileniu występują aż u 20 proc. społeczeństwa. Prognozy również nie napawają optymizmem – szacuje się, że do 2030 r. koszty związane z zaburzeniami psychicznymi zwiększą się 2,5-krotnie. Nie chodzi tylko o środki finansowe jakie trzeba przeznaczyć na leczenie zaburzeń, ale także zwolnienia lekarskie i ryzyko wystąpienia innych schorzeń.
– Dobre relacje w życiu prywatnym są istotnym czynnikiem mającym pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Pracodawcy są istotną siłą nie tylko generowania wartości ekonomicznej, ale także społecznego oddziaływania. W interesie pracodawcy jest wsparcie pracowników w rozwoju zarówno zawodowym, jak i prywatnym, dlatego akcja “Dwie Godziny dla Rodziny” jest wyrazem ich troski o sferę rodzinną i równowagę życiową osób, które zatrudniają. Dotyka również systemowo bardzo istotnego obszaru, tj. zdrowia psychicznego społeczeństwa – mówi Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites.
Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla CZŁOWIEKA to Globalny Ruch Społeczny na rzecz głębokich relacji rodzinnych, aby być razem, a nie “obok siebie”. W wymiarze globalnym kampania przeciwdziała kryzysowi więzi, ma działanie profilaktyczne jeśli chodzi o nasze zdrowie mentalne i emocjonalne. Jest symbolem integracji życia zawodowego i prywatnego w myśl hasła: “Mamy jedno życie w wielu rolach”. Badania przeprowadzane na wszystkich kontynentach świata dotyczące wellbeingu pokazują, że silne i głębokie relacje z rodziną i przyjaciółmi są warunkiem naszego szczęścia, rozwoju i dobrostanu. Potwierdzają to również wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa, według których efektywność pracy osób zadowolonych z życia rodzinnego jest wyższa o przynajmniej 20%, a absencja w pracy niższa o blisko 40%.
Co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny 15 maja, inicjatorzy kampanii zachęcają pracodawców i firmy na całym świecie do wzięcia udziału w akcji. Całe przedsięwzięcie polega na skróceniu jednego dnia pracy o 2 godziny, czyli podarowanie pracownikom symbolicznych, dodatkowych chwil, które mogą poświęcić rodzinie. Inicjatywa jest oczywiście całkowicie dobrowolna, ale stanowi miły gest w stronę podwładnych.
Dodatkowe dwie godziny wolnego czasu możemy przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście – najlepiej będzie, jak ten „cel” będzie typowo rodzinny. Wybierzcie się z bliskimi do kina lub teatru, zwiedźcie muzeum, posłuchajcie razem muzyki. Nie gorszym wyborem będzie choćby serial na Netfliksie. Najważniejsze, abyście doświadczyli go RAZEM. Wymieńcie się później swoimi doświadczeniami. Może Twoje dziecko utożsami się z którąś z serialowych postaci, mąż nie słyszał nigdy lepszego wykonania mazurków Chopina, a dziadkowie odkryją, że są fanami malarstwa Tamary Łempickiej?
Podsumowując akcja „Dwie godziny dla rodziny” to szczytny cel, który zwraca uwagę pracodawców na korzyści płynące z tworzenia kultury pracy, czynnie wspierającej pracowników i ich rodziny w budowaniu trwałych więzi pozwalających na czerpanie satysfakcji z życia zawodowego i osobistego. W obecnych czasach pracodawcy, którzy wspierają rozwój swoich pracowników i stawiają na wartości – a taką jest przecież rodzina – mogą liczyć na większą efektywność pracy i uznawani są za nowoczesnych pracodawców. Szukasz sposobów, by jeszcze bardziej odciążyć swoich pracowników? Tu z pomocą przychodzi Stepapp, oferując wsparcie w wykonywaniu obowiązków domowych jako benefit pracowniczy. Dzięki nam pracownicy mają lśniąco czysty dom a uwolniony czas mogą poświęcić bliskim, przeznaczyć na odpoczynek, sport lub hobby. Dowiedz się więcej o beneficie usług sprzątających.
Nie musisz dzwonić, szukać ani gimnastykować się z dopasowaniem usługi do planu dnia. Zamów online i wybierz dogodny termin.
Ty decydujesz, które zadania przejmie za Ciebie pomoc domowa. Zadbamy o Twój komfort a Twoje usługi będą na autopilocie.
W tramwaju albo w przerwie w pracy – zmieniaj daty, zamawiaj dodatkowe usługi i miej wszystko pod kontrolą. Dokładnie tak jak chcesz.
Ubezpieczone sprzątanie na 1 000 000 zł od szkód i wypadków oraz 100% gwarancja jakości. Jeżeli coś pójdzie nie tak - wrócimy i poprawimy.
Zmieniaj daty, personalizuj i dopasowuj usługi do potrzeb w apce oraz utrzymaj kontakt z osobą sprzątającą bez dzwonienia.
Zawsze ta sama wyszkolona, bezpieczna i sprawdzona osoba, która poznaje Twoje potrzeby, nawyki dotyczące sprzątania oraz ceni Twoją prywatność.
Wybierając Stepapp nie tylko cenisz swój czas, ale także fachowców i mówisz "NIE" szarej strefie, wyzyskowi i wykluczeniu społecznemu.
Pobierz aplikację mobilną
Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.
Ściągnij aplikację
support@stepapp.pl
Telefon: +48 22 12 255 22
Czat na żywo: Pon – Pt: 9:00 – 18:30 / Sob: 10.00 – 15.00
Obserwuj nas
Bezpieczne płatności
Usługi sprzątania
Kontakt i inne
Stepapp to Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.