Sprzątanie to czynność rutynowa, często traktowana przez ludzi jako uciążliwy obowiązek. Zaliczasz się do tej grupy? A może czujesz, że nie masz smykałki do sprzątania? W niniejszym artykule poznasz przydatne porady, które pozwolą usprawnić Ci ten proces. Dowiesz się m.in. w jaki sposób możesz sprzątać mniej i czym jest zasada sprzątania od góry do dołu oraz znajdziesz przydatne informacje na temat środków czyszczących.
Od czego zacząć sprzątanie mieszkania?
W utrzymywaniu porządku nie chodzi tylko o sprzątanie, ale również o dobrą organizację. Do swojego życia warto zaaplikować nie tylko wyżej opisaną zasadę systematyczności, lecz także wprowadzić harmonogram i plan porządków domowych. Najlepszy sposobem będzie napisać na kartce listę obowiązków, którą następnie przymocuje się do lodówki za pomocą magnesu. Pamiętaj, że jeśli nie mieszkasz samodzielnie, to koniecznie rozdziel obowiązki równo pomiędzy członków rodziny.
Co i jak często?
W ramach porządków codziennych należy np. pozmywać naczynia, wynieść śmieci czy pościelić łóżka. Z kolei w zakres zadań tygodniowych wchodzić powinno: odkurzania i mycie podłóg, czyszczenie łazienki oraz pranie. Raz w miesiącu warto zadbać o czystość w lodówce, tj. wyrzucić z niej przeterminowane produkty i przemyć półki. Obowiązki takie jak mycie okien i mycie firanek są bardzo indywidualnie traktowane w zależności od zapotrzebowania osoby czy miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz przy drodze szybkiego ruchu, to zapewne Twoje okna będą potrzebowały częstszego odświeżania niż w przypadku domu znajdującego się blisko lasu.
W przypadku cotygodniowego sprzątania ważne jest, żeby stosować zasadę od góry do dołu. Ścieranie kurzu i brudu powoduje, że opadają one na podłogę. Dlatego najpierw powinno się przetrzeć górne partie w pokoju, czyli czyścić od najwyższej półki do najniższej. Do czynności tej wykorzystać można kurzawkę, czyli szczotkę do kurzu lub namoczoną w wodzie z dodatkiem płynu ścierkę z mikrofibry, która nie podrażni powierzchni mebli. Resztki jedzenia znajdujące się na kuchennym stole czy blacie można strzepać na podłogę. Następnie za pomocą odkurzacza należy odkurzyć podłogi, nie zapominając o zakamarkach takich jak przestrzeń pod łóżkiem czy za szafką nocną.
Mycie podłóg we wszystkich pokojach powinno być zawsze zwieńczeniem procesu sprzątania i czasem na relaks w oczekiwaniu na ich wyschnięcie.
Metody domowe
Do sprzątania potrzebne są również odpowiednie środki czyszczące, które pomogą uporać Ci się z brudem. Jeśli chodzi o domowe sposoby, to do ścierania kurzy najlepiej sprawdzi się woda z octem. Mieszankę tę możesz wykonać samodzielnie, łącząc wcześniej wspomniane składniki w proporcji 1:1 albo kupić w sklepie gotowy płyn z octem. Roztwór ten w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry doskonale pochłania kurz, nie pozostawiając po sobie żadnych smug.
Jeśli chodzi o łazienkę, to do czyszczenia zlewu, kabiny prysznicowej czy półek również można wykorzystać wcześniej opisaną mieszankę. Z brudem na fugach najlepiej rozprawisz się za pomocą szczoteczki do zębów i pasty wykonanej z sody oczyszczonej. Podobnie z sedesem, zabrudzenia wewnątrz muszli klozetowej usuniesz za pomocą sztywnej szczotki i pasty na bazie sody oczyszczonej.
Metody chemiczne
Nie zawsze domowe sposoby zdadzą egzamin. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą środki chemiczne, które najczęściej przydatne będę w łazience do czyszczenia muszli klozetowej czy do mycia luster i okien. Należy pamiętać o tym, żeby nie mieszać środków czystości ze sobą, bo może to negatywnie wpłynąć na ich właściwości. W najgorszym wypadku odbije się to na tworzywie, na którym zostały one zaaplikowane.
Na stronie Stepapp znajdziesz profesjonalne środki czystości, przetestowane setki razy w warunkach sprzątania. Są one nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne dla organizmu człowieka. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie internetowej.
Sprzęty elektroniczne zbierają duże ilości kurzu ze względu na ich dodatni ładunek elektryczny. Ich nadmierne ilości mogą prowadzić do przegrzania sprzętu, dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację elektroniki. W tym celu odłącz ją od prądu i zacznij czyścić z użyciem szczotki do kurzu – pozwoli Ci ona dostać się do wszystkich trudno dostępnych szczelin. Na samym końcu przetrzyj całość ścierką z mikrofibry.
W przypadku mycia lodówki też najlepiej odłączyć ją od prądu. Następnie należy wyciągnąć wszystkie produkty, przejrzeć je i wyrzucić te przeterminowane. Gdy lodówka jest już pusta, można zabrać się do mycia jej półek wodą z octem – tutaj też obowiązuje zasada od góry do dołu. Po umyciu lodówki należy zostawić ją otwartą przez 30-40 minut po to, aby dokładnie wyschła.
Pobierz aplikację mobilną
Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.
Ściągnij aplikację
support@stepapp.pl
Telefon: +48 22 12 255 22
Czat na żywo: Pon – Pt: 9:00 – 18:30 / Sob: 10.00 – 15.00
Obserwuj nas
Bezpieczne płatności
Usługi sprzątania
Kontakt i inne
Stepapp to Stepapp sp. z.o.o. zarejestrowana w Warszawie przy ul. Aleja Prymasa Tysiąclecia 83A/lokal 103, 01-242. Wpisana do Krajowego Rejestru Sądowniczego pod numerem 0000896336. NIP: 5252860294.